Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Polanica Zdrój
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Frombork
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Nasza historia
Miasto Kopernika liczy już blisko 700 lat. Zostało założone w XII wieku przez biskupa Henryka Fleminga, który sprowadził tu kolonistów z Lubeki. Prawa miejskie zostały nadane w 1310 roku na prawie lubeckim. Życie gospodarcze Fromborka ożywiło się w 1388 roku z chwilą ukończenia budowy katedry i - w późniejszym okresie - całego kompleksu obiektów kanonicznych i obronnych.

Potrzeby związane z utrzymaniem kapituły i przebywającego tu duchowieństwa przyczyniły się do rozwoju rzemiosła w postaci warsztatów: krawieckich, szewskich, kowalskich, złotniczych, browarniczych i piekarniczych. Część ówczesnych mieszkańców utrzymywała się również z rybołówstwa, hodowli bydła, upraw polowych i handlu.
 
W swojej blisko 700-letniej historii Frombork był kilkakrotnie niszczony. Największe zniszczenia miasta nastąpiły w czasach różnych kataklizmów losowych i wojen z Krzyżakami, Szwedami, a także podczas II wojny światowej, która spowodowała, że Frombork uległ zniszczeniu w 70 %.
 
Systematyczna odbudowa miasta została rozpoczęta pod koniec lat sześćdziesiątych w ramach harcerskiej akcji „Operacja 1001 - Frombork”. Ogólnie rzecz biorąc, można stwierdzić, że Frombork został odbudowany głównie przez harcerzy i stąd powiedzenie, które ukształtowało się w tamtym okresie, że „Frombork to miasto Kopernika i harcerzy”.
Zapraszamy!
Witamy
Sobota, 17 listopada 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone