Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Ostrów Wielkopolski
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Frombork
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » Zmień wersję prezentacji «
zachód słońca nad Fromborkiem

panorama z Wieży Radziejowskiego


Frombork od dawna jest chętnie odwiedzany przez turystów. Na atrakcyjność miejscowości ma wpływ nie tylko położenie nad samym Zalewem Wiślanym oraz niewątpliwe walory klimatyczne, ale także bardzo bogata historia regionu i związane z nią zabytki.  

Brama południowa

Obwarowania Wzgorza

Od XIV w. Frombork był jednym z ważniejszych miast Warmii, siedzibą kapituły warmińskiej.

widok na Wzgorze z portu

Wzgórze Katedralne

Z całą pewnością wart  zobaczenia jest m. in. zaliczany do najwyższej, zerowej klasy światowych dóbr architektonicznych kompleks zabudowy Wzgórza Katedralnego w którego skład wchodzi m. in.:Poza Wzgórzem Katedralnym warte zobaczenia są:

> średniowieczna, gotycka katedra
- Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła  - najstarsza budowla fromborskiego Wzgórza. 


Katedra - widok z wieży

Zbudowana w latach 1329 - 1388. Posiada kilka przybudówek, w tym dwie kaplice: św. Jerzego (tzw. Kaplica Polska) i Zbawiciela (zwana kaplicą Szembeka). W katedrze znajdują się jedne z najsłynniejszych w kraju organy barokowe;


> dawny pałac biskupi
(obecnie siedziba Muzeum Mikołaja Kopernika),
budowla gotycko - barokowa położona w południowo - wschodnim narożniku Wzgórza Katedralnego. Pałac spłonął w 1945 r.,  odbudowany w latach 1965 - 1970. Mieści główne sale ekspozycyjne Muzeum. Wielość najrozmaitszych wystaw stałych i okresowych gwarantuje zwiedzającym możliwość zapoznania się zarówno z życiem i dokonaniami Mikołaja Kopernika, jak i tłem historycznym jego epoki. 
Wieża Radziejowskiego

> dzwonnica 
zwana Wieżą Radziejowskiego 
- najwyższa budowla Wzgórza Katedra- lnego, gotycko - barokowa (XVI - XVII w.). Spłonęła w 1945 r., odbudowana w latach 1972 - 1973. W przyziemiu mieści się planetarium.

Wyposażone w aparaturę firmy Carl Zeiss wyświetla na kopule o średnicy 8 m obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi, pory dnia i roku. Przedstawia na sztucznym niebie drogę Słońca, planet, komet i sztucznych satelitów oraz obrazy ponad 6000 gwiazd.


Planetarium - wejście

Na  wyższych  kondygnacjach  prezentowane  są  wystawy sztuki współczesnej. Na uwagę zasługuje również unikatowe wahadło Foucaulta umieszczone w Wieży Radziejowskiego, służące do naocznego stwierdzenia obrotowej natury Ziemi.

Na wysokości 70 m n.p.m. znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Fromborka i okolic.


Wzgorze - widok z wieży

widok na Zalew

> Wieża Kopernika, najstarszy element fortyfikacji Wzgórza Katedralnego. Zbudowana przed 1400 r., wyższe kondygnacje wielokrotnie przebudowywane w XV - XVIII w., spalona w 1945 r., rekonstruowana - prace zakończono w 1965 r. Wieża była własnością Mikołaja Kopernika w latach 1504 - 1543. W wieży znajduje się ekspozycja pt. Gabinet uczonego doby renesansu - wystrój zabytkowego wnętrza ma przypominać pracownię Mikołaja Kopernika.

Wieża Kopernika

> kurie zewnętrzne poza murami obronnymi stanowiące niegdyś rezydencje kanoników i baszty obronne.

były szpital św. Ducha  - zespół poszpitalny z kaplicą św. Anny, istnieje od końca XV w. Remontowany w latach 1978 - 1989 na potrzeby Muzeum Mikołaja Kopernika - mieści się tam Dział Historii Medycyny. Od strony południowej znajduje się ogród - herbarium z uprawami ziół leczniczych.


> Wieża Wodna z XV w., w 1571 r. zainstalowano urządzenie wodociągowe dostarczające wodę na Wzgórze Katedralne. Był to drugi tego typu wodociąg w Europie.

Wieża Wodna (fot. Jolanta Kosicka)

Obserwatorium Astronomiczne - ok. 1,5 km od Fromborka, na wzniesieniu o wysokości 47 m n.p.m. (tzw. Góra Żurawia). Dysponuje instrumentami do obserwacji nieba - teleskopy, lunety oraz tarasem obserwacyjnym.

> Warto też zajrzeć do Izby Warmińskiej – teren Plebani – gdzie Wystawa „Skarby z poddasza” mówi o korzeniach ludzi, którzy przyjechali tu z różnych miejsc, a także o ich życiu we Fromborku.

Nie można też zapomnieć, że Frombork zwany także Grodem Kopernika jest miejscem, w którym ten wielki polski uczony spędził najważniejsze lata swojego życia. To tutaj napisał dzieło „O obrotach ciał niebieskich”, w tym mieście też zmarł w 1543 r. i został pochowany w katedrze. Jesienią 2005 roku wiadomość o odkryciu szczątków Kopernika we Fromborku obiegła cały świat i na chwilę oczy wszystkich mediów skierowane zostały na nasze miasteczko.

Inną fromborską atrakcją kulturalną jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej odbywający się we wszystkie niedziele od końca czerwca do sierpnia każdego roku.


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej

Koncerty organowe w katedrze fromborskiej mają długą tradycję. Zapoczątkowane zostały w latach sześćdziesiątych minionego stulecia i od początku postrzegane były jako jedno  z ważniejszych wydarzeń polskiego świata muzycznego. Cieszą się dużą popularnością  i uznaniem, zarówno wśród wykonawców, jak i słuchaczy, którzy przybywają tu z wielu zakątków Polski i Europy.  Organy fromborskie posiadają piękne, szlachetne brzmienie, wzbogacone dodatkowo sprzyjającą akustyką.O pierwotnych organach fromborskich niewiele dziś można powiedzieć. Z zachowanych dokumentów wynika jedynie, że w XVI wieku istniały i wybudował je mistrz Jan z Chojnic. Niestety w czasie wojny polsko - szwedzkiej w początku XVII wieku zostały zrabowane i wywiezione do Szwecji. Nowe organy pochodzą z lat 1683 – 1686.Ówczesny biskup warmiński Michał Radziejowski powierzył ich budowę organmistrzowi Danielowi Nitrowskiemu z Gdańska.

Pod koniec II wojny światowej organy fromborskie zostały zniszczone w około 60 %. Ostatni etap odbudowy i rekonstrukcji organów przypada na lata 1967-1970. Wykonawcą była firma organmistrzowska Zygmunta Kamińskiego z Warszawy. Dzięki rozbudowie organy zyskały szerokie możliwości brzmieniowe, pozwalające na wykonywanie wszechstronnego repertuaru.
Zapraszamy!
Witamy
Sobota, 17 listopada 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone