Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Kolbuszowa
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Elbląg
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Pogoda »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Stare Miasto (fot. Ryszard Siwiec)
fot. R. Siwiec
Noclegi w okolicy »
Filmy »
Kamery »
Panoramy »

ELBLĄG

Zapraszamy Państwa do Elbląga, miasta położonego w północnej części Polski, w województwie warmińsko-mazurskim. fot. Marcin Jacek Kownacki

Miasto leży na styku dwóch krain geograficznych: depresyjnych Żuław Wiślanych, przypominających krajobraz Holandii oraz Wysoczyzny Elbląskiej, która pocięta jarami wznosi się nad wodami Zalewu Wiślanego.

Ogromne zróżnicowanie krajobrazu Elbląga i okolic umożliwia uprawianie różnych form wypoczynku. Elbląg jest dynamicznie rozwijającym się miastem grodzkim, ośrodkiem przemysłowym, akademickim i kulturalnym, atrakcyjną bazą wypadową dla turystów. Jest świetnym przystankiem w drodze na Mazury lub do miejscowości położonych nad morzem, na Mierzei Wiślanej. 

W Elblągu bierze swój początek Kanał Elbląski, unikatowy zabytek techniki, z systemem pięciu pochylni, wiodący m.in. przez Jezioro Drużno – rezerwat ptactwa wodnego. Miłośników wędrówek pieszych zapraszamy do urokliwej Bażantarni z ciekawymi trasami spacerowymi,

Kanał Elbląski (fot. A.Podhorodecki)

Na turystów czeka Starówka Elbląska z historycznym układem urbanistycznym, podzamczem, zespołem klaszto- rnym i szpitalnym, z charakterystyczną dla Elbląga Ścieżką Kościelną, z zespołem zrekonstruowanych kamieniczek. 

Brama Targowa, (fot. Marcin Jacek Kownacki)

W wyniku działań wojennych II wojny światowej Stare Miasto, które urodą nie ustępowało Starówce Gdańskiej, zostało prawie całkowicie zniszczone.

Od kilkunastu lat prowadzona jest rekonstrukcja Starówki. Kamieniczki, które powstają nawiązują do dawnego stylu. Teren Starego Miasta to eldorado dla badaczy przeszłości, największy poligon architektoniczny w Europie. Wydobyte przez archeologów przedmioty lub ich fragmenty trafiają do elbląskiego muzeum.
(zdj. R.Siwiec)
Na Starym Mieście znaleźć można wiele atrakcji turystycznych m.in. budowle gotyckie: katedra pw. Św. Mikołaja, Centrum Sztuki - Galeria El, Brama Targowa. Będąc w Elblągu warto odwiedzić także Muzeum w Elblągu i Bibliotekę Elbląską.Stare Miasto rz. Elbląg (fot. R.Siwiec)
Brama Targowa, (fot. Marcin Jacek Kownacki)
(fot. R.Siwiec)
(fot. Ryszard Siwiec)
Katedra Św. Mikołaja (fot.Ryszard Siwiec)
Centrum Sztuki Galeria EL (fot. A.Podhorodecki)
lipiec- Mirosław Kliński
fot. A.Podhorodecki
Czy wiesz że?
- W Elblągu bierze swój początek Kanał Elbląski, unikatowy zabytek techniki, z systemem pięciu pochylni, wiodący m.in. przez Jezioro Drużno – rezerwat ptactwa wodnego.

***
- Na terenie Raczek Elbląskich (Żuławy Wiślane w pobliżu jeziora Drużno) znajduje się najniższy punkt Polski - depresja 1,8 m. Miejsce to zostało oznakowane, dzięki staraniom elbląskiego oddziału PTTK. Droga na wspomnianego punktu jest łatwa gdyż leży między zachodnim brzegiem jeziora Drużno a szosą z Elbląga w kierunku Żurawca, około 100 metrów na wschód od niej.
(zdj. R.Siwiec)

Życzymy miłego pobytu w Elblągu!

Urząd Miejski w Elblągu,
ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg
tel. +48(0-55) 239-30-00,239-33-99,
tel. +48(0-55) 239-33-30
 
 
Punkt Informacji Turystycznej w Elblągu
Ratusz Staromiejski
Ul. Stary Rynek 25
82-300 Elbląg
tel. +48 55 239 33 77

GPS: 54.15861, 19.3962
 
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone