Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Tomaszów Mazowiecki
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Czorsztyn
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Pogoda »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Ruiny Zamku w Czorsztynie - widok z lotu ptaka
Spływ Przełomem Dunajca
Widok z miejscowości Huba
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Gmina
Czorsztyn


leży w południowej części wojewó- dztwa małopolskiego, w powiecie Nowy Targ.

Siedzibą urzędu gminy jest miejsco- wość Maniowy.Pozostałymi miejscowościami wchodzącymi w skład gminy są:Czorsztyn, Huba, Kluszkowce, Mizerna, Sromowce Niżne oraz Sromowce Wyżne.

Obszar Gminy Czorsztyn obejmuje swoim zasięgiem zarówno dużą część Pienin jak i południowe stoki Gorców

Gorce to przede wszystkim łagodne lesiste wzgórza i faliste doliny potoków są tak różne od Pienin, poprzecinanych licznymi wąwozami, zbudowanych z wapiennych skał tworzących atrakcyjne formy, o stromych ścianach opadających ku dolinom, o deniwelacjach sięgających 500 m, z przecinającym je przełomem Dunajca.

Oprócz przełomu Dunajca, który można zobaczyć dzięki organizowanym spływom tratwami flisackimi, do najatrakcyjniejszych krajobrazowo miejsc należą szczyty Trzech Koron i Sokolicy, z których rozciągają się wspaniałe widoki, a także głęboko wcięty w skały Wąwóz Sobczański.


Atrakcyjność turystyczną niewielkiego obszaru Gminy Czorsztyn podnoszą zachowane do dziś elementy kultury ludowej aż dwóch grup etnograficznych.

Gmina położona jest na obszarach odrębnych kulturowo Pienin i Gorców, zamieszkiwanych przez odpowiednio Górali szczawnickich (pienińskich) i Górali podhalańskich o specyficznych dla siebie elementach kultury i sztuki ludowej.

Górale szczawniccy (pienińscy) zamieszkują miejsco- wości Czorsztyn, Sromowce Wyżne i Sromowce Niżne.

Druga grupa etnograficzna w gminie Czorsztyn, Górale podhalańscy zamieszkują wsie Mizerna, Maniowy, Kluszkowce i Huba.

Pod względem ilości, jakości i różnorodności walorów turystycznych gmina Czorsztyn stanowi rzadki przykład sytuacji, gdy na stosunkowo niewielkim obszarze znalazło się tak wiele wybitnych atrakcji, zarówno naturalnych, przyrodniczych jak i kulturowych, stworzonych przez człowieka, co wpływa na duże zróżnicowanie i przez to atrakcyjność rzeźby terenu.

Spływ Przełomem Dunajca
Wschód słońca widziany ze szczytu Trzech Koron
Sokolica

Zapraszamy do Czorsztyna i okolicznych miejscowosci !
Ruiny Zamku w Czorsztynie
Ruiny Zamku w Czorsztynie
Ruiny Zamku w Czorsztynie
Jezioro Czorsztyńskie
Nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego
Zimowe atrakcje
Góra Wdżar
Czy wiesz że?
Maniowy - największa wieś w gminie Czorsztyn, od roku 1993 jest siedzibą Urzędu Gminy. Jej powstanie wiąże się z budową sztucznego zbiornika - Jeziora Czorsztyńskiego, którego wody całkowicie zalały Stare Maniowy istniejące od 1326 roku. Dzisiejsze Maniowy, choć w całości przeniesione z dna zbiornika czorsztyńskiego na południowe zbocza Gorców, w niczym nie przypominają miejscowości sprzed lat. W zabudowie wsi dominuje nowoczesna architektura, z widoczną okazałą bryłą kościoła p.w. św. Mikołaja.

***
Zapora główna Czorsztyn - Niedzica to największa w Polsce zapora ziemna o wysokości 56 i długości 404 metry. Woda z Jeziora Czorsztyńskiego przepływa przez dwie sztolnie do usytuowanej poniżej zapory elektrowni wodnej, poruszając dwie turbiny. Ilość uwalnianej w ten sposób ekologicznie czystej energii szacowana jest na około 160 mln kWh rocznie. Po przejściu przez elektrownię woda uchodzi do Jeziora Sromowieckiego. Budowa zapory wiązała się z niemałą ingerencją w środowisko naturalne. W trosce o mieszkających tu przedstawicieli fauny powstała sztuczna Ptasia Wyspa, na której ptaki zakładają gniazda lęgowe. Nad Jeziorem Sromowieckim zamontowano bariery uniemożliwiające żabom wchodzenie na drogę, gdzie wcześniej masowo ginęły pod kołami samochodów. Po wschodniej stronie jeziora wybudowano dla nich Żabie Stawy - tam płazy składają skrzek.
Wyciągi narciarskie
Zawody narciarskie
Zespół Elektrowni Wodnych NIEDZICA S.A.
Zespół Elektrowni Wodnych NIEDZICA S.A.
Przystań jachtowa
Ruiny Zamku w Czorsztynie
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone