Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Strzelin
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Chojnów
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Pogoda »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego w Chojnowie
Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego w Chojnowie
Rynek (w tle kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła)
Rynek (fontanna), fot. Tkacz
Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego w Chojnowie
Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego w Chojnowie
Noclegi w okolicy »
Filmy »
Kamery »

Chojnów

Zapraszamy do Chojnowa - miasta, które do dzisiaj zachowało specyficzny klimat minionych stuleci oraz wiele cennych zabytków stanowiących o jego uroku.

Chojnów może poszczycić się pięknymi parkami, licznymi pomnikami przyrody, obiektami rekreacyjnymi i sportowymi.

Turystyczne walory miasta podnosi również atrakcyjna oferta kulturalna, z nawiązującym do tradycji tkackich i włókienniczych Festiwalem Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego, na który już dziś serdecznie zapraszamy 21-22 czerwca.

Atrakcyjność miasta podkreśla także jego położenie. Blisko stąd do pięknych terenów Pogórza Kaczawskiego, góry Grodziec i znajdującego się tam zamku, kąpieliska w pobliskich Rokitkach czy oryginalnego wiatraku będącego kameralną restauracją, przy drodze Chojnów – Bolesławiec.


Chojnów skąpany jest w zieleni. Oprócz dwóch zabytkowych parków znajdują się tu wspaniałe alejki lipowe, staw z terenem rekreacyjnym, a malownicze położenie nad rzeką Skorą dodatkowo uatrakcyjnia krajobraz.


Odległości od:

            Legnica      >  18 km           Praha     >  280 km
            Wrocław     >  80 km           Berlin     >  290 km
            Warszawa  > 400 km           Wiedeń  >  490 km
            Budapeszt  > 690 km

Rynek (fontanna), fot. Tkacz
Kościół parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła

Działania w sferze kultury
 
W Chojnowie w ciągu roku odbywa się wiele imprez kulturalno-oświatowych o zasięgu lokalnym i dolnośląskim.
 
Największą jest Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego odwołujący się do historycznych, cechowych korzeni grodu nad Skorą.

Organizacją tej plenerowej imprezy zajmuje się Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji, który w swoim kalendarzu ma także cykliczne: ROZŚPIEWANE NUTKI - przegląd piosenki dzieci i młodzieży, STONOGĘ – ogólnopolski przegląd zespołów tanecznych, BAMBINIADĘ - przegląd piosenki przedszkolnej, SILEBIĘ - dolnośląski przegląd teatralny inspirowany baśniami i legendami regionu oraz PeKaeSy – przegląd kabaretów szkół ponadgimnazjalnych Dolnego Śląska.

Działają tu sekcje – szachowa, brydżowa, modelarska, zespoły taneczne”, grupa teatralna i kabaretowa, zespoły muzyczne, zespół muzyki dawnej „All”Antico”, chór, pracownia tkacka, Uniwersytet Trzeciego Wieku, grupa socjoterapeutyczna, sekcja fotograficzna, wokalna, ceramiczna.
 


Muzeum Regionalne


Muzeum Regionalne na stałych wystawach prezentuje m.in. zabytki archeologiczne z terenu miasta i regionu, od neolitu po średniowiecze, broń białą i palną, dawne ślusarstwo i kowalstwo, zabytki sztuki cechowej, unikatowe w Polsce renesansowe sgraffita, przeniesione z elewacji dworu Schellendorfów w Zagrodnie, niezwykle cenny zbiór kafli z połowy XVI wieku, meble i malarstwo.

W urządzonym w piwnicach zamkowych lapidarium zgromadzono renesansową kamieniarkę z rozebranego skrzydła zamkowego i nieistniejących chojnowskich budowli.

W obrębie plenerowej ekspozycji archeologicznej wyeksponowane są relikty dwóch wież zamkowych, z końca XIII i połowy XVI wieku, studnia z II połowy XVIII wieku i armata forteczna z 1863 roku. Muzeum organizuje wystawy czasowe z rozmaitych dziedzin sztuki.

Od 23 lat organizowane są przeglądy, w których udział biorą lokalni twórcy, nieco krótszą tradycję mają warsztaty świąteczne przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Organizowane są odczyty, koncerty i spotkania, wystawy lokalnych twórców z kraju i zagranicy.

Muzeum podlega Baszta Tkaczy, w której w przyszłości zostanie urządzony oddział, punkt widokowy i punkt informacji turystycznej.

W maju organizowana jest atrakcyjna Noc w Muzeum odbywająca się w ramach Europejskiej Nocy Muzeów.

Urząd Miasta
Centrum Edukacji

Zaplecze sportowe i rekreacyjne

Rozbudowana baza sportowa pozwala na rozwój wielu dyscyplin:
- kryta pływalnia z licznymi atrakcjami, sauną parową i sucha
- stadion Klubu Sportowego „Chojnowianka”
- korty tenisowe
- pięć nowoczesnych boisk ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem.
- siłownia terenowa
- łowisko


Gospodarka

W Chojnowie zarejestrowanych jest ponad 800 podmiotów gospodarczych. Dominuje przemysł metalowy, papierniczy i odzieżowy.

Atutem Chojnowa jest jego lokalizacja - bliskość autostrady A-4 i granicy z Niemcami i Czechami oraz tereny przemysłowe do zagospodarowania włączone w listopadzie 2006 roku do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. (szczegółowy wykaz terenów inwestycyjnych znaleźć można na stronie chojnow.eu).

Samorząd podejmuje szereg działań skierowanych na współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami i promocję ich firm w regionie. Od kilku lat w urzędzie funkcjonuje Okienko Przedsiębiorczości wspierające przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą, podjęto także uchwałę w sprawie stosowania ulg dla przedsiębiorców w ramach pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy, organizowane są szkolenia dotyczące pozyskiwania środków unijnych i krajowych na rozwój przedsiębiorstwa.

Wszystkie tereny miejskie objęte są miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego co ułatwia procedury inwestycyjne.


Urząd Miejski w Chojnowie
Telefon (76) 8188285, 8188677
fax: (76) 8187515
e-mail: urzad.miejski@chojnow.eu
Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego w Chojnowie
Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego w Chojnowie
Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego w Chojnowie
Plac Zamkowy
Zamek Piastów Legnicko-Brzeskich (ob. Muzeum)
Dom Schrama
Dom Schrama
Rynek (fontanna), fot. Tkacz
Kościół Parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
Czy wiesz że?
* pierwszą budowlą w Chojnowie, do wzniesienia której użyto nowoczesnej technologii żelbetowej jest zabytkowa wieża ciśnień z 1915

***
* Chojnów był miastem trzech wyznań (ewangelicy, katolicy, wyznanie Mojżeszowe)
Centrum Chojnowa z lotu ptaka
Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego w Chojnowie
Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego
Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego
Zamek Piastów Legnicko-Brzeskich (ob. Muzeum)
Dom Schrama
Baszta Tkaczy
Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego
Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego

W Centrum Edukacyjnym mieści się prężnie działająca Miejska Biblioteka Publiczna. Obok działalności statutowej organizuje konkursy, spotkania: literackie, muzyczne, malarskie. Działa tu Galeria Młodych, Dyskusyjny Klub Książki, Klub Literacki, Biblioteczna Akademia Malucha, odbywają się koncerty i wystawy prac artystycznych.

W obiekcie działa także Społeczne Ognisko Muzyczne uczące gry na fortepianie, akordeonie, skrzypcach, gitarze. Uczniowie tej placówki prezentują się mieszkańcom podczas okolicznościowych koncertów.

KS Chojnowianka
Orlik
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone