Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Myślenice
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Cekcyn
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » Zmień wersję prezentacji «

Uroczysko „Piekiełko”

Przełom rzeki Brdy kolo Świtu

- w leśnictwie Świt, na rozstaju dróg stoi kapliczka św. Huberta. Kawałek dalej znajduje się uroczysko”Piekiełko” - to malowniczy przełom rzeki Brdy zmieniający jej charakter z leniwej, wolno płynącej w rzekę górską. Został ukształtowany przez zlodowacenie bałtyckie.

Z koryta rzeki wynurzają się liczne głazy narzutowe pochodzące z moreny czołowej, które w rzece tworzą liczne progi i wiry. Skupisko głazów ze względu na trudności dla spławiających drewno flisaków zostało nazwane „Piekiełkiem” i jest pomnikiem przyrody.

Poszczególne głazy otrzymały nawet imiona, m.in: Owczarz, Warkota, Kentzer, Tłusty, Chudy, Kierda. 

Miejsce to jest licznie odwiedzane przez amatorów spływów kajakowych oraz stanowi jeden z przystanków na szlakach rowerowych. Fani dwóch kółek mogą wybrać się w podróż przez Bory Tucholskie jednym ze szlaków wyznaczonych i opisanych na mapie „Leśne szlaki rowerowe w Gminie Cekcyn”.


Pomnik przyrody Dąb Wisielec w okolicach Świtu

Kapliczka św. Huberta w okolicach Świtu

Obok leśnictwa dużą atrakcją jest zespół dziewięciu pomnikowych 700-letnich dębów, zwanych napoleońskimi, wśród nich „Wisielec”, na którym podobno wykonywano wyroki na dezerterach z armii francuskiej.

Lokalizacja: Trasa 240 Świecie – Tuchola, ok 3 km od Tucholi, jedziemy leśną drogą ok. 500 m od leśniczówki Świt znajduje się parking, z którego dochodzimy do Piekiełka.
GPS – N 53º 32'36'' E 17º53'5'' 

Kontakt:
Urząd Gminy w Cekcynie
tel. 52 33 47 555 lub 531-688-440

Szlaki piesze w Gminie Cekcyn

Znaki informacyjne szlaki piesze

Turystom uprawiającym turystyką pieszą polecamy szlaki piesze, przebiegające przez teren naszej gminy:

1. Szlak Cisów Staropolskich zielony (D201) o długości 27 km: Błądzim PKP – Tleń PKP. Zróżnicowany pod względem krajobrazowym,biegnie przez osadę Rykowisko, rezerwat Cisów Staropolskich w Wierzchlesie, Cisiny i Wierzchy.

2. Szlak Klubu „Wszędołazy” niebieski (D2818) o długości 29 km: Cekcyn – Tleń. Stosunkowo łatwy, wiodący przez malownicze i nieco dzikie tereny. Alternatywą do pieszej wędrówki jest pokonanie go na rowerze.

3. Szlak Kazimierza Sulisławskiego czarny (D221) o długości 25 km: Cekcyn PKP – Lniano PKS.

Szlak Bartłomieja Nowodworskiego żółty (D219) o długości 35 km: Tuchola – Plaskosz PKS – Cekcyn PKP. Łączy charakter spokojnego, nizinnego szlaku z górskimi licznymi zjazdami i podjazdami. 

Ścieżka leśna „Jezioro Wypalanki”

Tablice informacyjne na trasie ścieżki

Wizyta w izbie ekspozycyjnej Nadleśnictwa Trzebciny

- która dokładnie obrazuje pracę leśników. Na kolejnych przystankach ścieżki z tablic informacyjnych można dowiedzieć się o powstawaniu, budowie, hodowli, użytkowaniu, i ochronie lasu.

Specyfika przebiegu trasy, wokół jeziora, pozwala również na zapoznanie się jej użytkowników z ekosystemem zbiornika wodnego.


Mostek widokowy - Jezioro Wypalanki

Różnorodność siedlisk i drzewostanów przy wytyczonej trasie pozwala na zapoznanie się z lasem w pigułce. Mniej więcej w połowie trasy możemy odpocząć na ławkach w punkcie widokowym. Z tego miejsca rozpościera się piękny widok na jezioro i okalający je las.

Widok na Jezioro Wypalanki

Ścieżka kończy się zadaszonym miejscem na ognisko, gdzie można odpocząć po trudach wycieczki. Długość ścieżki 2 km, czas przejścia ok. 1,5 godz. Wymagane wcześniejsze uzgodnienie terminu o ile grupa chce się wybrać na trasę z leśnikiem.

Ścieżkę można zwiedzać również indywidualnie, bez wstępnych uzgodnień.


Lokalizacja: Nadleśnictwo Trzebciny znajduje się przy Szosie Tuchola (20km) – Tleń (10 km),
GPS – N 53º37'55'' E 18º 9'11''

Kontakt: Nadleśnictwo Trzebciny
(52) 336 10 28,
p. Katarzyna Kasprzyk  696 029 441
trzebciny@torun.lasy.gov.pl 
 

„Wioska Grzybowa” w Krzywogońcu

Wjazd do Wioski Grzybowej w Krzywogońcu

Specjały z Wioski Grzybowej

Słodkie ciasteczka w kształcie grzybów

to borowiacka wieś tematyczna., w której znajduje się izba tradycji, a w niej przedmioty związane z tradycją grzybiarską, kronika Wioski Grzybowej z pamiątkowymi zapisami turystów oraz wiele ciekawych eksponatów.

Corocznie w Wiosce Grzybowej odbywa się Święto Grzyba, na którym można skosztować tradycyjnych potraw i poznać borowiacką tradycję.

Ta grzybowa oaza proponuje również gry, zabawy terenowe i warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i dorosłych, które są świetną formą spędzenia czasu wolnego.

Rarytasy z Wioski Grzybowej

Lokalizacja: 4 km od Cekcyna,
GPS N 53º36'2'' E 18º2'20''
Kontakt: Grażyna Adrych - tel. 509 813 694,
Fryderyk Sikorski – tel. 668 400 558

Występ zespołu Grzybianie podczas Świeta Grzyba w Krzywogońcu

Plaża nad Jeziorem Wielkim Cekcyńskim
z Amfiteatrem


Widok na Jezioro Wielkie Cekcyńskie

Jezioro Wilekie Cekcyńskie

Widok na plażę w Cekcynie

Jezioro Wielkie Cekcyńskie cieszy się największą popularnością. Przy strzeżonym kąpielisku znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego i rowerów szosowych. Na plaży plac zabaw i boisko do siatkówki, sanitariaty, przebieralnie i prysznice.


Budynek na plaży w Cekcynie

Kule bański w wypożyczalni sprzetu wodnego

39 Kąpielisko w Cekcynie

W sezonie letnim funkcjonuje tutaj również Galeria Produktów Lokalnych, gdzie można zobaczyć i zakupić tradycyjne wyroby.

Brzeg jeziora otacza alejka z ławeczkami, którą można dojść do amfiteatru, zbudowanego w borowiackim stylu, krytego strzechą o ciekawej konstrukcji architektonicznej. To w tym miejscu odbywają się plenerowe wydarzenia kulturalne.

Cekcyński amfiteatr w 2012 r. otrzymał I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Przyjazna wieś”, w kategorii architektura.

Amfiteatr w Cekcynie

Lokalizacja:
Cekcyn, kąpielisko dojście od ul. Cisowej,
amfiteatr – dojście od ul. Wczasowej

Kontakt: Urząd Gminy w Cekcynie
tel. (52)33 47 555
wypożyczalnia sprzętu wodnego tel. 516-837-600

Rowery z wypożyczalni sprzętu na plaży w Cekcynie

Kościół parafialny
p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego
w Cekcynie

Widok na Kościół w Cekcynie

Podświetlona wieża kościoła w Cekcynie

- zbudowany w 1869 r. w stylu neogotyckim. Murowany z palonej cegły, na zewnątrz nieotynkowany, z 50 m wieżą murowaną z cegły, aż do samego wierzchołka.

Kościół jednonawowy, bez kaplic, posiada dwie kruchty i zachrystię. Chór muzyczny zbudowany w 1870 r. posiada 15-sto głosowe organy. Świątynia wpisana do rejestru zabytków. 

Lokalizacja:
ul. Wczasowa 12
89-511 Cekcyn
GPS N 53º 34'23'' E 18º 00'51''

Leśne szlaki rowerowe
w Gminie Cekcyn
 

Wyprawa szlakami rowerowymi

Wycieczka rowerowa

Przystanek na szlaku rowerowym

na terenie gminy znajdują się 3 oznaczone leśne szlaki rowerowe, które są interesującą propozycją dla wszystkich amatorów dwóch kółek. Gmina Cekcyn w 2012 roku uzyskała od PTTK tytuł „Gminy Przyjaznej Rowerzystom”.

Szlak „Gołąbkowy" CTU - 206c (czerwony) o długości 37,6 km – bogaty w atrakcje przyrodniczo- edukacyjne, pełni jednocześnie rolę wypoczynkowo-rekreacyjną
 
Szlak „ Do Piekiełka nad Brdą” CTU-208y – żółty o długości 25 km
 
Szlak „Borowej Ciotki” CTU – 207 s – czarny – najdłuższy szlak – 49,9 km

Każdy szlak proponuje zwiedzenie ciekawych atrakcji przyrodniczych, podróż przez Bory Tucholskie z pewnością zapewni wytchnienie i odpoczynek, a wybierając środek komunikacji, jakim jest rower wyświadczymy dodatkowo przysługę swojemu zdrowiu. Na szlakach znajdują się tablice informacyjne oraz miejsca postojowe dla regeneracji sił.

Wszystkie szlaki zostały opisane w przewodniku, która jest dostępny w placówkach na terenie gminy. Rowery można wypożyczyć w Cekcynie.


Lokalizacja: wszystkie trasy rozpoczynają się sprzed budynku Urzędu Gminy w Cekcynie,
ul. Szkolna 2, 89-511 Cekcyn

Kontakt:
Urząd Gminy w Cekcynie
tel. 52 33 47 555, 531-688-440
wypożyczalnia rowerów tel. 516-837-600

Ogród Dendrologiczny „ Nad Stążką”

Pomnik przyrody w Ogrodzie Dendrologicznym

- to wyjątkowe i urokliwe miejsce położone jest w sąsiedztwie zabudowań NadleśnictwaTuchola mieszczących się w Gołąbku, nad rzeką Stążką, przy trasie Tuchola - Tleń (ok. 8 km od Tucholi).

Na powierzchni ponad 2,5 ha, można spotkać około150 zinwentaryzowanych gatunków drzew. Najciekawsze z nich to: modrzew japońskileszczyna turecka, cyprysik błotny, żywotnik japoński i brzoza omszona .

W tym miejscu wytyczono alejki oraz przejścia nad lokalnymi bagnami, na których obserwujemy bogactwo ptactwa błotnego i ciekawe gatunki roślin. Podczas spaceru, dla zmęczonych turystów     rozmieszczono liczne ławeczki, umożliwiające spędzenie czasu w otoczeniu przyrody.


Lokalizacja: GPS – N 53º 36'47'' E 17º 57' 30''
Kontakt: Nadleśnictwo Tuchola Gołąbek 4,
89-511 Cekcyn: tel. 52 33 48 005
e-mail:
tuchola@torun.lasy.gov.pl

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna
„Jelenia Wyspa” w Gołąbku

Przystanek z tablicą informacyjną

Tablica informacyjna na ścieżce dydaktycznej

to ok 3,5 km trasa wyznaczona kierunkowskazami. Wiedzie ona przez niezwykle urokliwy fragmentrezerwatu "Bagna nad Stążką". Gorąco polecamy mniej więcej godzinny spacer trasą ścieżki.Można powiedzieć, żetomiejsce to esencja Borów Tucholskich.


Kopce mrówek na ścieżce dydaktycznej

Paśnik dla zwierząt na trasie ścieżki

Trasa ścieżki Jelenia Wyspa

Są tu typowe dla Borów zbiorowiska roślinne: bory sosnowe z domieszką brzozy i świerka, olsy, łęgi i torfowiska oraz niezwykle malownicze, chronione rezerwatem bagna rzeki Stążki, która należy do najczystszych rzek Borów Tucholskich, jej czyste wody obfite w płocie, okonie i liny upodobały sobie wydry i bobry.

Wędrując oznaczoną sylwetką jelenia trasą mamy okazję zobaczyć m.in. torfowisko wysokie i przejściowe z charakterystycznymi roślinami.


Przeście nad bagnami
Mostek widokowy na trasie ścieżki

Przy odrobinie szczęścia usłyszymy charakterystyczny klangor żurawi, które mają tu swoje lęgowiska.

Na kolejnych przystankach możemy pogłębić wiedzę o dokarmianiu leśnych zwierząt, o zwalczaniu szkodników drzew, o wielkich-małych czyścicielach lasu - pracowitych mrówkach, a w końcu zobaczyć drzewo doborowe, którego nasiona posłużą do hodowli sadzonek.

Lokalizacja: ścieżka zlokalizowana jest w pobliżu szosy prowadzącej z Tucholi do Tlenia w odległości 8 km od Tucholi. Jej początek znajduje się 200 m za siedzibą Nadleśnictwa Tuchola w Gołąbku. GPS - N 53º 36'47'' E 17º 57' 30''


Kontakt:
Nadleśnictwo Tuchola Gołąbek 4
89-511 Cekcyn: tel. 52 33 48 005
e-mail: tuchola@torun.lasy.gov.pl


Rezerwat „Cisów Staropolskich
im. Leona Wyczółkowskiego”
w Wierzchlesie
 

Rezerwat Cisów w Wierzchlesie

Tablica informacyjna w Wierzchlesie

Cis i lipa w Rezerwacie

– położony na terenie Borów Tucholskich jest jednym z najstarszych w Europie – jego historia sięga ponad 180 lat. Już w 1423 r. król Władysław Jagiełło wydał prawo chroniące cisy, których giętkie i wytrzymałe drewno było przedmiotem handlu z Niderlandami, Anglią i Krzyżakami.

Pomnik przyrody Klon Jawor

Dziś rezerwat w Wierzchlesie zajmuje powierzchnię ponad 116 ha i poza skupiskiem cisów, obejmuje również liczne rośliny chronione, takie jak: lilia złotogłów, storczyk kruszczyk szerokolistny czy wawrzynek wilczełyko.

Swoją największą sławę zawdzięcza rezerwat artyście Leonowi Wyczółkowskiemu, który urzeczony niezwykłą atmosferą lasu i padającym przez korony drzew światłem uwiecznił cisy na swoich ponad 100 obrazach, litografiach i rysunkach.

Wstęp do rezerwatu jest bezpłatny, zachęcamy do zwiedzania szlaku edukacyjnego z przewodnikiem – tel. 669-853-189.

Miejsce pochówku nadleśniczego Bocka

Lokalizacja: zmotoryzowani dojadą do rezerwatu jadąc od strony Tucholi lub Świecia drogą wojewódzką nr 240.

W lesie, pomiędzy miejscowościami Bysław i Rykowisko, niedaleko przejazdu kolejowego znajduje się drogowskaz, który sam zaprowadzi na parking przy rezerwacie, gdzie znajduje się miejsce na ognisko, ławki, stoły oraz izba ekspozycyjno-edukacyjna. GPS – N 53º 31'9'' E 18º 6'53''

Kontakt:  Nadleśnictwo Zamrzenica ,
Zamrzenica 1A ,89-510 Bysław
tel. (52) 33 411 75,
e-mail: zamrzenica@torun.lasy.gov.pl.

Poligon Heidekraut w Wierzchucinie

Kierkunkowskaz na poligonie Heidekraut

Inscenizacja historyczna na poligonie

- ściśle tajny niemiecki szkoleniowo-doświadczalny poligon Heidekraut, kryptonim „HR” wykorzystywany był przez Niemców pod koniec wojny.

Badania nad rakietami typu V2 (Vergeltungswaffe-2) prowadzone były pod Wierzchucinem od lipca 1944 r. do stycznia 1945 r. Był to największy pod względem liczby wystrzelonych rakiet poligon na terenie dzisiejszej Polski.

Co roku, w sierpniu odbywa się tutaj inscenizacja historyczna z udziałem grup rekonstrukcyjnych, próba odbicia przez oddziały AK dokumentów dotyczących rakiety V-2 z rąk żołnierzy Wermachtu.

Kontakt:
Bartosz Puchowski tel. 787-351-577

Inscenizacja historyczna na poligonie

Grupa rekonstrukcyjna na poligonie

Rekonstrukcja historyczna na poligonie

.

Grupy rekonstrukcyjne na poligonie

Pojazdy bojowe na poligonie w Wierzchucinie

Rekonstrukcja historyczna w Wierzchucinie

.
Zapraszamy!
Witamy
Poniedziałek, 10 grudnia 2018
Położenie » Zobacz położenie atrakcji »

Filmy »

Noclegi w okolicy »
» lista atrakcji «
Wybierz atrakcje:
Szlaki piesze w Gminie Cekcyn
Uroczysko „Piekiełko”
„Wioska Grzybowa” w Krzywogońcu
Ścieżka leśna „Jezioro Wypalanki”
Leśne szlaki rowerowe w Gminie Cekcyn
Kościół parafialny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Cekcynie
Plaża nad Jeziorem Wielkim Cekcyńskim z Amfiteatrem
Ogród Dendrologiczny „ Nad Stążką”
Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Jelenia Wyspa” w Gołąbku
Rezerwat „Cisów Staropolskich im. Leona Wyczółkowskiego” w Wierzchlesie
Poligon Heidekraut w Wierzchucinie
Reklamy Google
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone