Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Ujsoły
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Brzeziny
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Muzeum Regionalne w Brzezinach już od ponad czterdziestu lat pozyskuje przedmioty związane z kulturą, wsi Ziemi Brzezińskie
Wystawa stała, jaką proponuje Muzeum Regionalne w Brzezinach, jest ciekawą podróżą w nieistniejący dziś świat „miasta krawców
GROTA SOLNA odtwarza swoisty mikroklimat panujący nad Morzem Bałtyckim lub w naturalnych grotach solnych. Zbudowana jest z kruchów solnych pochodzących z Kłodawy, zawiera wartościowe pierwiastki, takie jak jod, magnez i potas
Orliki składają się z dwóch boisk. Z obiektów można korzystać od 1 marca do 30 listopada
Park miejski powstał wzdłuż ul. Piłsudskiego po 1945 r., w tym miejscu w XVIII i XIX w. istniał ogród angielski Lasockich
Specyficzną aurę Groty Solnej tworzą rozświetlone bryły soli, kruchy solne oraz relaksacyjna kojąca muzyka
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Muzem Regionalne
Kościół św Franciszka z Asyżu

Miasto Brzeziny

położone jest w centralnej Polsce w województwie łódzkim, na wschód od Łodzi w sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, w dolinie rzeki Mrożycy. Powierzchnia miasta wynosi 21,58 km2.


Walory naturalne związane ze środowiskiem przyrodniczym, tj. malownicze położenie i ukształtowanie terenów wokół miasta stanowią istotny element z punktu widzenia atrakcyjności.

Miasto położone jest w zasięgu roślinności leśnej i nadrzecznej, parku miejskiego, ogródków działkowych. Na terenie miasta funkcjonuje kilka obiektów gastonomicznych.


Obecnie Brzeziny posługują się hasłem: "Brzeziny miasto odnova". Miasto oferuje wiele możliwości atrakcyjnego spędzania wolnego czasu.

Oprócz obiektów zabytkowych, ciekawą i ciągle urozmaicaną ofertę proponuje Centrum Promocji i Kultury, z uwgldnieniem zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także organizowaniem wydarzeń integrujących lokalną społeczność.

Miejska Biblioteka Publiczna posiada zbiory wielu ciekawych tytułów. Dla osób preferujących aktywną formę spędzania wolnego czasu bogatą ofertę zapewniają: Centrum Kultury Fizycznej (kryta pływalnia, grota solna, stadion miejski) oraz funkcjonujące na terenie miasta 2 orliki.

Na terenie Brzezin znajduje się stanowisko archeologiczne pod nazwą "Zaginione Miasto". Prowadzone tam prace służą odkrywaniu średniowiecznych tradycji Brzezin nazwanych "Małym Krakowem" lub "Osadą Krakówek".

Miasto posiada również ofertę imprez kulturalnych. Należy wymienić m. in. coroczną noc muzeów, Dni Brzezin, cykl koncertów "U Zbyszka na podwórku", konkurs poezji im. Andrzeja Babaryko.

Orlik ARENA
Orlik ZIELONKA
Orlik ZIELONKA
Orlik ARENA

Brzeziny mogą pochwalić się także potencjałem gospodarczym, tworzonym przez podmioty takie jak: Wytwórnia Umundurowania Strażackiego, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. Z o.o., Powiatowe Centrum Zdrowia w Brzezinach Sp. Z o.o.

Istotną wartością miasta jest duża liczba aktywnych mieszkańców zgrupowanych w działające koła i stowarzyszenia: warto wymienić tu m. in. grupy: Strefa Rowerowa Brzeziny, Stowarzyszenie Mieszkańców Ziemi Brzezińskiej, KS Hokej Start Brzeziny, Brzeziński Klub Sportowy Start Brzeziny, Pływacki Klub Sportowy Nautilus, ZHP Hufiec Brzeziny, MLUKS Brzeziny, Polski Czerwony Krzyż.

Niewątpliwie dodatkowym atutem miasta jest jego położenie przy głównych szlakach komunikacyjnych; droga krajowa nr 72 i 14, autostrada A2, drogi wojewódzkie 704, 708, 715 i atrakcyjna oferta inwestycyjna. Nie do przecenienia jest także dziedzictwo historyczne Brzezin. Należy wspomnieć o intensywnym rozwoju miasta w XV i XVI w. jako centrum produkcji sukna i piwa, o czym zaświadczają się zachowane w poezji fragmenty.

Współczesne Brzeziny są liderem w dziedzinie ekonomii społecznej. Na terenie miasta utworzona została pierwsza spółdzielnia socjalna założona nie przez osoby fizyczne, ale samorządy – miasto Brzeziny oraz gminę Rogów.


Samorządowcy z Brzezin uchodzą bowiem za ekspertów w dziedzinie ekonomii społecznej. Zapraszani są na spotkania i konferencje nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

W planach jest uczynienie z Brzezin miasta inteligentnego Smart City, miasta samowystarczającego energetycznie, poprzez zastosowanie źródeł energii odnawialnej. Dzięki tym rozwiązaniom Brzeziny staną się jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym zostanie wdrożona nowoczesna technologia.


Zapraszamy do Brzezin !

 

Kościół Podwyższenia Świętego Krzyża w Brzezinach
Mauzoleum Lasockich w podziemiach kościoła farnego
plac Jana Pawła II
Basen przy Centrum Kultury Fizycznej w Brzezinach
Amifiteatr przy kościele św. Franciszka z Asyżu
Siedziba Centrum Promocji i Kultury
Kościół barokowy św. Ducha - dzwonnica
Renesansowa kaplica wzorowana na zygmuntwskiej w Krakowie
Brzeziny z lotu ptaka
Czy wiesz że?
Brzeziny: Szczytowy okres rozwoju przypada na XVI stulecie. Nastąpił wówczas bujny rozwój sukiennictwa i piwowarstwa. Brzeziny znajdowały się na głównym szlaku handlowym z Wielkopolski i Kujaw do Krakowa i na Ruś. Brzeziny liczące w II połowie XVI w. ponad 300 majstrów sukienniczych były największym i najgłośniejszym ośrodkiem produkcji sukna w Rzeczpospolitej. Wytwarzano tu sukna, które docierały do większości miast polskich, a nawet na Ruś. Kir brzeziński sprowadzano do Krakowa na wyłożenie kaplicy wawelskiej i uszycie kapturów żałobnych na egzekwie Zygmunta Augusta (1572 r.). W Brzezinach warzono też, sławione w poezji, piwo zwane \\\"brzezińskie\\\" \\\"łagodne, z gęstą pianą\\\". Od XVI do XIX w. zachowało się 5 wierszy pochwalnych o brzezińskim piwie, pióra znanych poetów.

***
Centrum Kultury Fizycznej w Brzezinach: W ofercie usług podstawowych znajduje się możliwość skorzystania z dwóch basenów: * 25 metrowego 6 torowego basenu sportowego, w którym temperatura wody wynosi 26-27°C * basenu rekreacyjnego o temperaturze wody ponad 30°C, ponadto: 42 metrowej zjeżdżalni, suchej sauny fińskiej W ofercie dostępna jest także GROTA SOLNA, która stanowi alternatywę w stosunku do pobytu nad morzem i wpływa leczniczo na układ oddechowy i krwionośny organizmu. GROTA SOLNA odtwarza swoisty mikroklimat panujący nad Morzem Bałtyckim lub w naturalnych grotach solnych. Zbudowana jest z kruchów solnych pochodzących z Kłodawy, zawiera wartościowe pierwiastki, takie jak jod, magnez i potas...
Muzeum Regionalne
Plac Jana Pawła II
Klasztor o.o. Franciszkanów - dziedziniec
Kościół Podwyższenia Świętego Krzyża
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone