Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Ujsoły
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Brzeziny
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Nasza historia
Galeria zdjęć dawnych:
historyczne centrum miasta


nieistniejąca brama miejska


nieistniejący kościół ewangelicki


nieistniejaca synagoga


warsztat krawiecki

Nazwa miejscowości pochodzi od cech terenu: lasu brzozowego – brzeziny i wynika z osadnictwa w pradawnej puszczy.

Najstarsza wiadomość o osadzie pochodzi z roku 1139, a dotyczy ufundowania parafii. Prawa miejskie otrzymały Brzeziny około 700 lat temu.

Od połowy XIV w. do dziś pozostają siedzibą powiatu. Początkowo miasto książęce. W 1462 –1839 w rękach rodziny Lasockich. Właściwe miasto kształtowało się od pocz. XVI w.

Wytyczono wówczas rynek, dzisiejsze śródmieście, z 8 ulicami wylotowymi – traktowymi. W centrum tym powstał pałac Lasockich zniszczony przez Szwedów w 1655 r. i kościółek drewniany św. Ducha (XV w.) oraz ratusz miejski z więzieniem.   

Szczytowy okres rozwoju przypada na XVI stulecie. Nastąpił wówczas bujny rozwój sukiennictwa i piwowarstwa. Brzeziny znajdowały się na głównym szlaku handlowym z Wielkopolski i Kujaw do Krakowa i na Ruś.

Brzeziny liczące w II połowie XVI w. ponad 300 majstrów sukienniczych były największym i najgłośniejszym ośrodkiem produkcji sukna w Rzeczpospolitej.

Wytwarzano tu sukna, które docierały do większości miast polskich, a nawet na Ruś. Kir brzeziński sprowadzano do Krakowa na wyłożenie kaplicy wawelskiej i uszycie kapturów żałobnych na egzekwie Zygmunta Augusta (1572 r.).  

W Brzezinach warzono też, sławione w poezji, piwo zwane "brzezińskie" "łagodne, z gęstą pianą". Od XVI do XIX w. zachowało się 5 wierszy pochwalnych o brzezińskim piwie, pióra znanych poetów.

W Brezinach tworzyli sławni pisarze reformatorzy tej epoki. Proboszcz brzeziński Andrzej Frycz Modrzewski, pisał tu w latach 1543-1546 m. in. sławne II, III, IV "Mowy o karze za mężobójstwo".

W tym okresie (1551-1554) protestancki zbór prowadził Grzegorz Paweł z Brzezin, późniejszy ojciec polskiej literatury ariańskiej. Inni zasłynęli z osiągnięć naukowych.

Adam z Brzezin (ur. 1490 r.) był pierwszym w nauce polskiej wypromowanym na doktora medycyny i znanym prof. Akademii Krakowskiej.

Adam Burski (1560-1611) był przez wiele kadencji rektorem Akademii Zamoyskich, a przy tym europejskiej sławy mówcą, a także wybitnym filozofem logikiem. Jego bratem ciotecznym był znakomity poeta "królewski", uwieńczony laurem, Szymon Szymonowicz syn Szymona z Brzezin.

Stanisław z Brzezin był dwukrotnym rektorem Akademii Krakowskiej. W XVI stuleciu dzieci mieszczan kształciły się w tutejszej świetnej szkole katolickiej i licznie (ok. 80) w Akademii Krakowskiej.


Pod koniec XIX w. nastąpił bujny rozkwit żydowskiego krawiectwa nakładczego czyli chałupniczego, trwający do roku 1939. Szyto tu olbrzymie ilości ubrań męskich, odbiorcą których był chłonny rynek Rosji. Wówczas utrwala się określenie Brzezin jako "miasta krawców", "stolicy" polskiego krawiectwa. W latach 1890-1914 powstaje dopiero miasto murowane, z zachowanymi do dziś stylowymi kamienicami.


Obecnie w Brzezinach liczących ok. 13 tys. mieszkańców działają liczne instytucje zarówno edukacyjne, jak i kulturalne m. in. Muzeum Regionalne, Centrum Promocji i Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Pedagogiczna, Centrum Kultury Fizycznej, przedszkola, szkoły podstawowe i szkoły średnie.


W ostatnich latach zostało zrewitalizowane centrum miasta, odrestaurowano także zabytkowe kamienice otaczające główna cześć miasta. Prace remontowe przeprowadzono także w parku miejskim.


Z Brzezin pochodzą także współcześni artyści m. in. Halina Kowalska – aktorka znana z serialu Alternatywy 4, Zbigniew Zamachowski – aktor, Dariusz Stachura – tenor. W Brzezinach urodził się i mieszkał Abraham Icek Tuschinski twórca słynnego Tuschinski Theater w Amsterdamie, tu przyszła na świat pisarka powieści dla dzieci Maria Buyno - Arctowa.


W 2014 r. Brzeziny przeżywają Jubileusz 650 lecia potwierdzenia nadania praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego. Na ten czas przygotowano wiele atrakcji.

Więcej informacji
>> kliknij tutaj
http://brzeziny.pl/historia.php
Zapraszamy!
Witamy
Czwartek, 24 stycznia 2019
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone