Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Tomaszów Mazowiecki
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Białystok
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Piękno okolic

Będąc w Białymstoku warto poświęcić trochę czasu na zwiedzenie niezwykle ciekawych okolic miasta.

W kierunku na Warszawę, tuż za granicami Białegostoku, leży Choroszcz, miejscowość znana przede wszystkim z letniej rezydencji Branickich mieszczącej się w barokowym pałacyku.

Obecnie znajduje się tam Muzeum Wnętrz Pałacowych Oddział Muzeum Podlaskiego, otoczone rozległym parkiem.

Choroszcz znana jest również z późnobarokowego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika, dominikańskiego klasztoru oraz urodziwej prawosławnej cerkwi Opieki Matki Bożej.


Nieco dalej – w odległości 28 km od Białegostoku – leży miasto Tykocin, które swoją barokową urodę zawdzięcza Branickim.

Arkadowe galerie kościoła pw. św. Trójcy obejmują, niczym   ramionami, rynek z długim szeregiem parterowych domków, będących niegdyś szlacheckimi dworkami.

Znajdują się tutaj: wykuta w kamieniu postać Stefana Czarnieckiego (jeden z pierwszych w Polsce wolno stojących pomników osoby świeckiej), ostatni już w Rzeczypospolitej alumnat dla weteranów wojskowych oraz budynek szpitala wzniesiony przed 250 laty.


Tykocin - rynek i kościół  (fot. UMWP)

Dzięki Branickim powstały też budynki plebanii i „Dworu Administratora”, klasztor bernardynów z kościołem pw. NMP.

Bardzo cennym zabytkiem jest też synagoga z XVII wieku i Dom talmudyczny (dziś muzeum), a ciekawą inicjatywą budowa zamku, mającego przypominać XVI-wieczny zamek króla Zygmunta Augusta.


 Zamek w Tykocinie - restauracja  (fot. UMWP)

Ok. 3 km od Tykocina znajduje się Europejska Wieś Bociania – Pentowo – w jednym gospodarstwie jest ponad dwadzieścia gniazd bocianich, wieże do obserwacji, małe muzeum ptaków oraz stadnina koni.


 (fot. UMWP)


 (fot. UMWP)

Z Pentowa jest już bardzo blisko do „Ostoyi Żubra i Tradycji Szlacheckiej”, czyli popularnych Kiermus.
Na turystów czeka tu staropolska karczma Rzym, rezerwat z żubrami, skansen z możliwością noclegu, aleja dębów, pomost na bagnach i Jantarowy Kasztel. Kierując się na południe, dotrzemy do urokliwego, powstałego w XI wieku miasteczka Suraż, położonego nad dziką rzeką Narwią – zwaną Polską Amazonką.

Niezwykłym miejscem jest tutaj Góra Zamkowa (Góra Królowej Bony), gdzie we wczesnym średniowieczu   umiejscowione było grodzisko, a potem zamek królowej.

Do tych czasów można powrócić odwiedzając Wczesnośredniowieczną Osadę Słowiańską „Nawia”, która pozwala przenieść się na chwilę do tamtych czasów.

Podczas licznych festynów można obejrzeć kramy, wyrób    dziegciu czy walki wojów. Ciekawie prezentuje się również społeczne muzeum archeologiczne, założone jeszcze przed II wojną światową przez miejscowego rolnika Władysława Litwińczuka, obecnie prowadzone przez syna Wiktora.

Dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu jest wycieczka do Puszczy Knyszyńskiej znajdującej się w kierunku północnowschodnim od Białegostoku.

Podróżowanie tym szlakiem warto rozpocząć od wsi Ogrodniczki, gdzie zobaczymy małe stawy wśród wzgórz porośniętych sosnami i świerkami, a także wyciąg narciarski i trasy nart biegowych. Można tu rozpalić ognisko, zrobić grilla, skorzystać z kuligu, czy też w sezonie letnim - z rowerów.

Następnym interesującym miejscem jest Supraśl – malownicze miasteczko, które – dzięki specyficznemu mikroklimatowi puszczańskiemu i bogatym złożom borowinowym – uzyskało status uzdrowiska.

Najciekawszym zabytkiem Supraśla jest obronna cerkiew Zwiastowania NMP – główna świątynia prawosławnego monasteru supraskiego. Zburzona przez wycofujące się wojska niemieckie w 1944 r., obecnie została zrekonstruowana. Świątynię otaczają zabudowania powstałe w XVII i XVIII w., w okresie, gdy monaster znajdował się w unii kościelnej i był kongregacją bazyliańską. Do prawosławia powrócił w 1839 roku, a ponownie odrodził się w 1996 roku.


Cerkiew Zwiastowania NMP  (fot. UMWP)

Będąc w klasztorze warto zajść do nowoczesnego, multimedialnego Muzeum Ikon, które poprzez grę świateł i śpiewy chórów cerkiewnych przybliża historię prawosławia i dzieł sztuki – ikon.


Muzeum Ikon  (fot. UMWP)

W centrum Supraśla obejrzeć można pięknie odrestaurowany pałac Buchholtza z przełomu XIX i XX w., w którym obecnie mieści się Liceum Sztuk Plastycznych oraz skosztować kiszki lub babki ziemniaczanej, bo właśnie tu, co roku w czerwcu, hucznie organizuje się Mistrzostwa Świata w Pieczeniu Babki i Kiszki Ziemniaczanej.

Pałac Bucholtzow  (fot. UMWP)

Jadąc dalej w kierunku wschodnim, trzeba zajrzeć do Arboretum w Kopnej Górze – leśnego ogrodu botanicznego. Oprócz ponad pięciuset gatunków drzew, krzewów i kwiatów zobaczymy tu małe stawy oraz drewnianą wiatę, miejsce na grilla i ekologiczny plac zabaw dla dzieci. Arboretum, oddalone ok. 30 km od Białegostoku, czynne jest od 1 kwietnia do 30 września od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00- 15.00, w weekendy – do 18.00.

Mijamy Arboretum i kierujemy się do wsi Lipowy Most. Tu natrafimy na Golf Park ze staropolskim dworkiem, skansenem oraz jeziorkiem, stanowiącym naturalną przeszkodę dla golfistów. Pasjonaci tego sportu mogą skorzystać z profesjonalnego pola, a początkujący – z lekcji z instruktorem.

Jadąc dalej w kierunku wschodnim, tuż przed miasteczkiem Krynki, skręcając w prawo w puszczę, trafimy do jedynego w Polsce Silvarium – leśnego ogrodu ziół puszczańskich. Jest to miejsce, w którym rosną zioła typowe dla Puszczy Knyszyńskiej.

Są tu również zegary słoneczne, tropy zwierząt, pułapka na niedźwiedzie, kamienny krąg, stawy i Galeria Na Skraju Puszczy – przez szyby można tu obserwować życie mrówek w mrowisku i pszczół w ulu.
 

Szlak Rękodzieła Ludowego

Jest to szlak prowadzący po warsztatach zanikających rzemiosł.

W samym Białymstoku nie zobaczymy już jak wyrabia się drewniane łyżki, podkuwa konie czy lepi gliniane garnki, ale w Czarnej Wsi Kościelnej możemy wkroczyć na „Szlak Rękodzieła Ludowego”, wytyczony przez dział etnograficzny Muzeum Podlaskiego.

Jadąc od strony Wasilkowa, warto zwrócić uwagę na stojącą niedaleko głównej drogi „górę krzyży” – jest to katolickie Sanktuarium Święta Woda. Z groty obok kościoła wypływa źródełko z wodą, która według legendy uleczyła niewidomego papiernika Bazylego.

Na trasie prowadzącej z Czarnej Białostockiej do Czarnej Wsi Kościelnej bez trudu dostrzeżemy pierwszy z brzegu dom i kuźnię kowala artysty – początek „Szlaku Rękodzieła Ludowego”.

Na zewnętrznej ścianie jego kuźni wiszą dwa koła od wozu i ozdobne kratownice, a na podwórzu stoją misternie zdobione ogrodzenia, bramy, zestawy kominkowe, świeczniki i „rosną” wykute z żelaza kwitnące róże.

Wewnątrz kuźni można zobaczyć, w jaki sposób te przedmioty wychodzą spod kowalskiego młota. Sto metrów dalej stoi dom jednego z trzech mieszkających w Czarnej Wsi Kościelnej garncarzy. Jego dzbany, dzbanki i dwojaczki to głównie tzw. „siwaki o specyficznym „siwym” kolorze, powstałym podczas wypalania przy użyciu drzewa smolnego.

Do Zamczyska – kolejnej miejscowości na szlaku – jedziemy, aby poznać łyżkarza, jednego z ostatnich w Polsce w tym zawodzie. Odwiedzającym go turystom pokazuje, jak kilkoma ciosami siekierki można kawałkowi drewna nadać kształt łyżki. Jak powstają dwuosnowowe tkaniny możemy zobaczyć tylko w Janowie.

Dzięki dużej wyobraźni i doświadczeniu tkaczek, wytwarzane przez nie tkaniny posiadają tradycyjne wzory i dawną kolorystykę. W Sokółce odwiedzamy pracownię rzeźbiarską i izbę regionalną Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Możemy w niej obejrzeć rzeźby sokólskiego artysty, a także kosze ze słomy, wyroby z wikliny, kołowrotki, siwaki, tkaniny dwuosnowowe i inne dzieła sztuki użytkowej.

Warte odwiedzenia jest też Muzeum Pisanki w Lipsku nad Biebrzą. Po umówieniu się można samodzielnie spróbować zrobić tradycyjne pisanki metodą woskowania i barwienia lub gąski do korowajów – dawnych ciast weselnych.

 
Szlak Tatarski


Cerkiew  (fot. UMWP)


Cmentarz  (fot. UMWP)


Z lotu ptaka  (fot. UMWP)


Meczet  (fot. UMWP)

Wielokulturowość województwa podlaskiego podkreśla obecność wyznawców islamu. Trzon tej grupy stanowią Tatarzy osiedli na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego już w XIV/XV w.


 (fot. UMWP)

Początki osadnictwa tatarskiego w okolicach Sokółki i Krynek sięgają 1679 roku. Tutaj znajdziemy dwa oznakowane szlaki turystyczne: Szlak Tatarski „Duży” (kolor zielony) i Szlak Tatarski „Mały” (kolor niebieski).

Szlak rozpoczyna się w Sokółce, gdzie mieści się Muzeum Regionalne z interesującym działem zbiorów tatarskich. Ciekawymi zabytkami są tu również: kościół katolicki z połowy XIX w. i plebania, gdzie nagrywano komedię „U Pana Boga za piecem” oraz cerkiew prawosławna z połowy XIX w.

Następny etap to wieś Bohoniki, do której jedzie się przez należące niegdyś do Tatarów Drahle. Bohoniki szczycą się meczetem i mizarem, czyli cmentarzem muzułmańskim.

Dalej trasa prowadzi przez   Bobrowniki do Starej Kamionki. Stąd Dużym Szlakiem można dotrzeć do Wierzchlesia. Krajobraz jest tu zdominowany przez tysiące płotów, oddzielających drobne gospodarstwa. Turystom pieszym dalszą drogę urozmaicają pejzaże Puszczy Knyszyńskiej, a wiosną można tu spotkać nawet żubry.

Samochodem najlepiej udać się do Słójki, potem Szudziałowa i Ostrowa Północnego, a stąd do Krynek. Krynki to ciekawe miasteczko z typowo podlaskim widokiem z rynku – na cerkiew, kościół i synagogę. Tylko tu w Polsce można zobaczyć rondo z wychodzącymi z niego dwunastoma ulicami – drugie takie w Europie – późniejsze – znajduje się w Paryżu na Placu de la Concorde!

Krynki słyną także z produkcji wód mineralnych oraz kwasu chlebowego i podpiwku. Z ziemi tryskają naturalne źródła, wodę  można nabrać bezpośrednio do butelki.

Ok. 10 km dalej znajduje się miejscowość Górka,  założona na gruntach wsi Kruszyniany, należąca pierwotnie do tatarskiej rodziny Murzy Krzeczkowskiego. Mówi się, że uratował on życie królowi Janowi III Sobieskiemu w bitwie pod Parkanami, a król, jadąc na sejm do Grodna, odwiedził go w posiadłości.

Kierując się w stronę granicy z Białorusią dotrzemy do wsi Kruszyniany, niegdyś nazywanej „triniedzielnaja” (trzyświąteczna) – w piątek świętowali muzułmanie – Tatarzy, w sobotę – Żydzi, w niedzielę – katolicy i prawosławni.

Najcenniejszym budynkiem we wsi jest  drewniany meczet z 1795 r., w którym na turystów oczekuje przewodnik i opowiada o dziejach Tatarów w Polsce. Warto zwiedzić także leżący nieopodal mizar oraz drewnianą kapliczkę prawosławną.

Obowiązkowo trzeba zajść do Tatarskiej Jurty na przysmaki kuchni tatarskiej: pierekaczewnik, kibiny, pieremiacze czy listkowiec.

Wszystko to serwowane jest w miłej, rodzinnej atmosferze przy tatarskich opowieściach.

 
Szlak Cerkwi Prawosławnych,
Kraina Otwartych Okiennic,
Podlaski Szlak Bociani


Turystom interesującym się wielokulturowością i wieloreligijnością polecamy wycieczkę Szlakiem Cerkwi Prawosławnych, Krainą Otwartych Okiennic oraz Podlaskim Szlakiem Bocianim.

Trasa cerkwi prawosławnych zaczyna się w Białymstoku, a prowadzi m.in. przez Narew, Hajnówkę i Grabarkę, słynną z Góry Krzyży. Wycieczkę zaczynamy – kierując się na Zabłudów – w białostockiej dzielnicy Dojlidy – gdzie znajduje się cerkiew parafii św. Eliasza.

Nieco dalej, w miejscowości Białostoczek, w starym drewnianym dworku jest Prowincjonalny Ośrodek Muzyczny (POM) – tu zobaczymy stare instrumenty typowe dla białostocczyzny, jak też np. oryginalną szafę grającą.

W pobliskiej wsi Zwierki znajduje się prawosławny klasztor „Żeński Monaster Narodzenia Przenajświętrzej Bogurodzicy” i cerkiew, w której docelowo mają spocząć relikwie podlaskiego świętego – Gabriela Zabłudowskiego.

W Zabłudowiu warto obejrzeć klasycystyczną cerkiew z poł. XIX w. Kierując się na Bielsk Podlaski, dotrzemy do wsi: Koźliki, Ryboły, Ciełuszki i Pawły, gdzie zachwycają małe, wielokolorowe cerkwie z drewna.

Nieco dalej – we wsiach Soce, Puchły i Trześcianka – oprócz cerkwi i kapliczki prawosławnej obejrzeć można miejsce wyjątkowe – Krainę Otwartych Okiennic. Wsie te są unikatowe pod względem architektonicznym, a ich specyfiką jest bogata dekoracja snycerska: drewniane zdobienia nad i pod oknami, okiennice, wiatrownice, narożniki, a także szczyty i elewacje domów.

Dodatkowa atrakcja to przebiegający przez te tereny Podlaski Szlak Bociani, łączący parki narodowe województwa podlaskiego: Białowieski, Narwiański, Biebrzański oraz Wigierski.

 
 (fot. UMWP)

Białostockie Muzeum Wsi

Skansen w Osowiczach to historyczna atrakcja naszego województwa. Tak wyglądała polska wieś w połowie XIX wieku – dzięki temu miejscu można zobaczyć, jak mieszkali i żyli nasi przodkowie.

Na dwudziestosiedmiohektarowym terenie rozmieszczono około trzydzieści drewnianych obiektów. Wśród nich możemy podziwiać stare chałupy i stodoły, różnego rodzaju wiatraki, dwory, spichlerze i maneże, a spacerując obok nich zapomnimy o całym zabieganym świecie i możemy delektować się spokojem tego miejsca. Skansen położony jest przy szosie do Augustowa, tuż przy granicy Białegostoku.

Dojazd ze śródmieścia samochodem lub autobusem linii 102 (w stronę Jurowiec) trwa ok. 20 minut. Park Jurajski Niedaleko skansenu, jadąc dalej trasą na Augustów, dotrzemy do Parku Jurajskiego, w którym każdy będzie mógł przeżyć niesamowitą przygodę stając oko w oko z wielkimi gadami.

Jest to atrakcja skierowana szczególnie do dzieci, które mogą się zapoznać nie tylko z wyglądem, ale także z historią dinozaurów.

Największym z tutejszych gadów jest diplodok, który ma 27 m długości i 10 m wysokości! Na zwiedzających dodatkowo czeka plac zabaw, park linowy, tor gokartowy i kolej piracka. W sezonie Park czynny jest codziennie, a w okresie od listopada do kwietnia – w niedziele oraz święta między 11.00 a 15.00.
 

Wioska Indiańska

Kolejnym niezwykle atrakcyjnym miejscem na trasie do Augustowa jest Wioska Indiańska w Jurowcach (ok. 1,5 km za Parkiem Jurajskim).

Można tu nie tylko spotkać naszych podlaskich Indian, ubranych w tradycyjne stroje rdzennych amerykanów, ale też nauczyć się historii i zwyczajów, strzelania z łuku, rzucania toporkiem, lassem, robienia biżuterii, strojów i mokasynów.
Można również odpocząć przy ogniu w tradycyjnym indiańskim tipi lub wypocić się w indiańskiej saunie.

Zapraszamy!
Witamy
Poniedziałek, 18 czerwca 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone