Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Puławy
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Andrychów
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Beskid Mały
Park Miniatur Świat Marzeń powstał w 2007 roku. Większość miniatur wykonana jest w skali 1:15, a kompleks wenecki – Plac św. Marka, Bazylika św. Marka, Dzwonnica św. Marka – w skali 1:10
Leskowiec zimą z widokiem na góry
Czarny Groń to miejsce dla wszystkich lubiących aktywny wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku w malowniczych terenach Beskidu Małego.
Basen w Andrychowie
Widok z Wieprza w stronę Andrychowa foto. naddachami
Noclegi w okolicy »
Filmy »

ANDRYCHÓW

miejsce utkane z atrakcji
.


Miasto i gmina Andrychów znajdują się na południu Polski.

W najbliższym sąsiedztwie miast takich, jak: Kraków, Bielsko-Biała oraz Wadowice i Oświęcim.

Z racji położenia miejsce to jest bardzo atrakcyjnym ośrodkiem turystycznym w Beskidzie Małym.

Teren gminy Andrychów stanowi doskonałą bazę wypoczynkową i rekreacyjną, gdzie można bawić się i odpoczywać na różne sposoby. To właśnie ta różnorodność jest magnesem, który pozwala zachwycić się i zakochać w Beskidach na zawsze. To miejsce utkane z atrakcji.

Osada miała zostać założona na przełomie XIII/XIV wieku i nazwana Indrzychowem. Pierwsze zapiski o Andrychowie pojawiły się w wykazie świętopietrza w roku 1344. Wioska figuruje tam pod nazwą: Henrychów („ecclesia de Henrichov”) Jan Długosz w Liber beneficiorum około roku 1440 do określenia osady używa nazwy Gendrzychow.

Andrychów ma długie tradycje przemysłowe. Tradycyjną gałęzią gospodarki było tkactwo oparte na uprawianym w okolicy lnie, a później na importowanej bawełnie. W XVIII i XIX wieku produkcją i handlem płótnem zajmowały się chłopskie kolegacje.

W 1908 roku powstała Pierwsza Galicyjska Tkalnia Mechaniczna należąca do braci Czeczowiczków. Dziś Andrychów jest jednym z centrów przemysłowych w Małopolsce. Od 2007 roku działa specjalna strefa ekonomiczna o łącznej powierzchni blisko 140 ha.

Głównymi walorami turystycznymi Andrychowa są: Beskid Andrychowski (wschodnia część Beskidu Małego) oraz Starówka andrychowska w klimacie małego, galicyjskiego, górskiego miasta.


> Noclegi w okolicy  <

Symbol miasta - samolot Lim-2
Park Miejski
Park Miejski
.
Staw Miejski
Staw Miejski
Oferta turystyczna gminy jest zróżnicowana: może być atrakcyjna zarówno dla turysty zainteresowanego aktywnym wypoczynkiem jak i rekreacją.
Łamana Skała
Turystyka wspinaczkowa
Jaskinia Komonieckiego
Gmina Andrychów
Pałac Bobrowskich zimą
Kościół św. Macieja zimą
Pałac Bobrowskich
Muzeum Historyczno-Etnograficzne
Elektrociepłownia i wieża ciśnień w Andrychowie
Ścieżka przyrodnicza
Ścieżka przyrodnicza


Zapraszamy do Andrychowa !

www.andrychow.euBeskid Mały
Kaplica na Groniu Jana Pawla II
Zima w Beskidzie Małym
Widok z Kocierza
Zima w Beskidzie Małym
Beskid Mały
Kocierz widoki
Beskid Maly
Ścieżka przyrodnicza Doliny Wieprzówki
Czy wiesz że?
Legenda o Kobylej Głowie z 1897 r – legendę opowiada o pewnym dobrym duchu stanowiącym osobliwość Inwałdu. Niespotykanego w wierzeniach ludowych Beskidów. Duch ten nazywał się Kobyla Głowa. Gdy pewna macocha w Inwałdzie krzywdziła swoją pasierbicę, uciekła ona z domu w góry do pobliskiego lasu i tam spotkała Kobylą Głowę, swego opiekuńczego ducha, który ku zazdrości macochy umieścił sierotę u pewnych dobrych ludzi i tam jej się świetnie wiodło. Tej legendzie zawdzięcza swoją nazwę szczyt Kobylej Głowy ( 545 m n. p. m. ) mieszczącej się na wschód od Inwałdu, na którym dotychczas rośnie gęsty las. Źródło: „Ziemia Wadowicka” Aleksy Siemionow, monografia turystyczno – krajoznawcza, Wadowice 1984 Komisja Turystyki Górskiej Oddziału PTTK „Ziemia Wadowicka” w Wadowicach.

***
Andrychów: „Złota Górka wcale nie jest zwykłą górą beskidzką. Kryje w sobie ogromną pieczarę wypełnioną złotymi dukatami, perłami, szlachetnymi kamieniami migocącymi przeróżnymi barwami. Wszystkie te bogactwa nagromadzili zbójcy, którzy do perfekcji opanowali sztukę chodzenia na szczudłach, dzięki czemu mogli poruszać się dużo szybciej, a ich nienaturalny wzrost budził zrozumiałe przerażenie. Rozzuchwalili się okrutnie, nikogo już się nie bali. W końcu postanowili ograbić skarbiec z Jasnej Góry. Przebrali miarę. W drodze do Częstochowy zostali pochwyceni i w mękach śmierć ponieśli, a o tej samej godzinie zapadło się wejście do pieczary. Otwiera się raz do roku w noc świętojańską, ale tylko na oka mgnienie.
Turystyka konna
Basen kąpielowy w Andrychowie
Stanica Hucul
Park Dinozaurów i Rozrywki Dinolandia
Park Miniatur Świat Marzeń
Warownia Inwałd
Mini Zoo Kucyk
Ski Centrum Czarny Groń
Stok narciarski Czarny Groń
Stok narciarski Kocierz
Leskowiec zimą
Leskowiec zimą

Prezentacja atrakcji turystycznych Miasta Andrychowa została przygotowana na podstawie materiałów udzielonych przez przedstawicieli U.M. w Andrychowie.

Bajkolandia
Bajkolandia
Widok z wieży Kościoła św. Macieja
Park Miejski
Park Miejski
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone